ÚŘEDNÍ DESKA    /    INFORMACE  PRO OBČANY    /    KULTURA          

Menu


  Úvodní stránka


  Obecní úřad


  Hlášení rozhlasu


  Zpravodaj


  Mikroregion


  Místní složky


  Živnosti a firmy


  Kultura


  Knihovna


  Farnost


  Volný čas


  Mateřská škola


  Základní škola


  Dětský domov


  Fotogalerie


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kroužek přátel přírody a myslivosti

Srnčata z Radkova a spolek Radkov

vás zvou na jarní slavnost

 

OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK

 v neděli 2. dubna 2017

 

Společně vyjdeme ve 14h od Kulturního domu v Radkově směrem do Radkoviska ke Třem rybníkům, kde je zajištěno opékání. Na cestu je připravena zábavná stezka pro děti.

S sebou: malou svačinku a pití, pracovní rukavice.

 

Otevírání studánek v Radkově

Naše spolky v roce 2015 obnovily na území obce celkem čtyři studánky – jednu V Důlku, jednu U tří rybníků a dvě v Radkovisku. Studánek je třeba si vážit a průběžně o ně pečovat, proto vás všechny srdečně zveme k účasti na jarní slavnosti Otevírání studánek, která se uskuteční v neděli 2. dubna. Společně se ve 14h vypravíme od Kulturního domu přes Radkovisko až ke Třem rybníkům. Postupně vyčistíme tři studánky. Nářadí bude připraveno, vezměte si s sebou pouze pracovní rukavice. Cestou budeme hrát hry, posilníme se malou svačinkou a pitím. U tří rybníků pak bude připraveno občerstvení s opékáním. Vzít s sebou můžete také doma vyrobené ozdoby, které zavěsíme na studánky nebo v jejich blízkosti.    

 

A takto byl tento předkřesťanský obřad zdokumentován počátkem minulého století: když na jaře roztál sníh, lidé z vesnice se v určený čas vypravili společně do lesa k pramenům či ke studánce. Tam dětský průvod vedený královnou, deseti až dvanáctiletou dívkou, za doprovodu hudby zazpíval a zatancoval scénku otvírání studánek. Královnička poklekla na šátek rozprostřený, položila džbánek do stříbrné pěny, pak do všech světových stran vodu vylila, aby byli všichni zdravím jisti, nabrala si hrst loňského listí, za sebe je hodila a k oblakům pravila: „Zlý moci zaháním, nemoci vyháním.“ Děti kolem ní utvořily kruh, zpívaly a tancovaly. Králka pak nabrala hrst loňského listí, hodila je za sebe, čímž zahnala „zlý moci a nemoci“. Všechny děti pak společně rýči a lopatami, které si přinesly, vyčistily pramen. 

 

Na setkání s vámi se těší Srnčata a spolek Radkov!

 

 
MF Software
 
 
 
 
S e z n a m
 
Počasí Radkov (okres Opava) - Slunečno.cz